Svadobné tlačoviny – rozhovor

Nakoľko sa nám pomaličky opatrenia uvoľňujú a plánovanie svadieb sa rozmáha rýchlejšie, dnes som sa zamerala na tému Svadobné oznámenia.

Pripravila som si pre vás rozhovor s veľmi šikovnou Katkou, ktorá vytvára svadobné oznámenia a aj iné svadobné tlačoviny pod svojou značkou Katy’s design.

Prečítajte si náš rozhovor a verím, že spolu s pár fotkami jej práce, vás trošku inšpirujeme.

V prvom rade Katke ďakujem za jej čas zodpovedať moje zvedavé otázky a takisto jej chcem zložiť veľkú poklonu za jej šikovnosť a kreativitu, ktorú vkladá do svojej práce. 

Tak poďme sa na tie moje detailné otázočky pozrieť. 🙂

1) Kati, prezraď nám, aký trend v svadobných oznámeniach bol v roku 2020 najčastejší? Resp. aké motívy boli u neviest naobľúbenejšie – napr. greenery štýl, kvetinové vzory, prípadne niečo jednoduché, že len zlatý text,..

Katka: V roku 2020 boli najčastejšie objednávané oznámenia so zlatým písmom v kombinácii s kvetmi ružovými, zelenými alebo bielymi. Oblúbené boli aj geometrické tvary zlatou farbou alebo srdcia zlatou farbou na oznámeniach.

2) Aké tlačoviny sú u neviest obľúbené okrem oznámení? Napr. menovky, menu karty, zasadací poriadok,…

Katka: Gro neviest rieši aj ostatné tlačoviny okrem oznamení, väčšinou menovky, menu, etikety na víno / pálenku, nálepky na svadobnú výslužku, zasadací poriadok, svadobný program.

3) Kati, odporúčaš, aby svadobné tlačoviny ladili t.j. boli robené v jednom štýle/motíve? Prípadne aby oznámenia ladili v závere aj so svadobnou výzdobou?

Katka: Určite to odporúčam každej neveste. V čase keď si objednávajú nevesty svadobné tlačoviny majú jasnú predstavu o výzdobe, kvetoch a pod., ktoré budú mať na svojej svadbe.

4) Ako vidíš rok 2021? Dávajú si nevesty vyrábať oznámenia?

Katka: Druhú polovicu roka 2021 vidím pozitívne. Nevesty, s ktorými som bola dohodnutá na výrobe tlačovín ešte minulý rok a kvôli covidu svadbu o rok preložili, sa začínajú ozývať a riešiť oznámenia. Všetci veríme, že tento rok im to vyjde. Aktuálne pracujem na oznámeniach na koniec apríla, jún, júl, september.

5) V prípade, ak majú oznámenia vyrobené, ale ich dátum svadby sa kvôli korone zmenil, ako riešia oznámenia s novým dátumom? Dávajú si vyrábať komplet nanovo nové oznámenia alebo napr. len nejaké mini kartičky s novým dátumom, ktoré doložia k pôvodným oznámeniam. Aké sú tvoje skúsenosti?

Katka: Nevesty z minulého roka, ktoré už mali vyrobené oznámenia, ale svadba sa nakoniec nekonala, to riešili odkladom o rok a teraz riešime oznámenia s novým dátumom ( všetky ostatné tlačoviny nemeníme, iba oznámenie). Ale z väčšej časti to nevesty neriešili novými kartičkami, iba to oznámili rodine, že dátum sa posúva o pár mesiacov, nakoľko už oznámenia boli porozdávané.

6) V prípade, ak nevesty idú cestou nízkorozpočtovej svadby, máš pre ne nejaký tip, ako by si možno vedeli oznámenia vyrobiť samé?

Katka: Ťažká otázka, nakoľko ja pracujem v grafických programoch, ktoré sú platené a taktiež obrázky, ktoré sťahujem sú z portálu, ktorý je tiež platený (nakoľko každý jeden obrázok podlieha autorskému právu). Je mi ťažko odpovedať na túto otázku, no zručná nevesta pre svoje účely by si mohla oznámenie spracovať napr. vo worde, kde je veľa rôznych a pekných fontov a následne si to vie dať vytlačiť na grafický papier v predajniach na to určených.

7) V akej cenovej relácii sa pohybujú jednotlivé svadobné tlačoviny?

Katka: Ceny sa pohybujú okolo 0,80 – 1€/kus svadobného oznámenia, pozvánka 0,40€/kus.
Pozrime sa na príklad. Ak si zoberieme svadbu, kde by bolo 100 hostí, tak svadobné tlačoviny:
- oznámenia 100ks,
- pozvánky 50 ks,
- menovky 100ks,
- etikety na víno pre hostí 50ks,
- zasadací poriadok 10ks,
- menu 100ks,
- obálky 100ks,
- číslovanie stolov 10ks,
by nevestu vyšlo cca 275 €

8) Je dôležité doladiť k oznámeniam aj obálky? Čo by si odporučila?

Katka: Nevesty majú vždy záujem aj o obálky, odporúčam ich doladiť do farby oznámenia. Keďže v minulom roku bola obľúbená zlatá farba, nevestám som odporúčala perleťovú obálku s odleskami zlatej. Samozrejme im fotím viac farieb, ktoré sa podľa mňa najviac hodia a nevesty sa rozhodnú same, ktoré chcú.

9) Aké sú najobľúbénejšie texty, ktoré si nevesty dávajú na svadobné oznámenia?

Katka: Na toto neviem odpovedať 🙂 každá si dáva iné … 🙂

10) Podelíš sa s nami aj o nejaké najvtipnejšie texty, s ktorými si sa vo svojej práci stretla?

Katka: Svadba sa mala konať v čase, keď Slovensko žilo breptmi pána politika Danka a jedna nevesta si zvolila text nad menami: Chskym? a text nad dátumom svadby: Termeň: 🙂
Text na svadobnom odznamení znel: Žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku. Bohužiaľ svadba bola preložená a teda svadobčania nemali šancu sa na tom pobaviť. 🙂

11) Koľko mesiacov/týždňov pred svadbou si nevesty väčšinou objednávajú oznámenia?

Katka: Nevesty sa mi začínajú ozývať cca 3 - 4 mesiace pred svadbou.

12) Ako prebieha výroba a koľko asi trvá? Napr. nevesta dodá nejakú predstavu, pripravíš viac návrhov, schvaľovanie návrhu, tlač,….

Katka: Tak v prvom rade sa musíme dohodnúť s nevestou, aká je jej predstava, či si vybrala dizajn, ktorý už som niekomu robila a našla ho na mojej stránke alebo má špecifickú požiadavku a chce individuálny dizajn.
Ak si nevesta vyberie dizajn, ktorý som už niekomu vytvorila, poposiela mi údaje (mená, termín a čas svadby, miesto svadby a požadovaný text) príp. ďalšie požiadavky ako napr. na zadnej strane oznámenia uvedená adresa, alebo na pozvánke miesto, kde sa bude konať svadobná hostina.
Ak chce nevesta individuálny dizajn, zašle mi zopár fotiek z internetu, aká je jej predstava a o pár dni neveste zašlem 2-3 návrhy, z ktorých si vyberie. Doladíme text, prípadne písmo a ide to do tlače.
Celý proces trvá cca týždeň/dva, závisí to od vzájomnej komunikacie.

13) Čo by malo svadobné oznámenie obsahovať?

Katka: Určite mená - nevesta + ženích, dátum svadby, čas obradu, miesto konania obradu a svadobný text. Niektoré nevesty tam chcú uviesť aj svoju adresu.

14) Je možnosť poslať neveste aj vzorku oznámenia? Alebo celé schvaľovanie prebieha len online?

Katka: Prebieha celé schvaľovanie online, ale niektoré nevesty si vyžiadajú aj vzorku vopred, aby si mohli pochytať papier, na ktorom budú oznámenia vytlačené a následne po doručení sa dohadujeme na počte kusov a objednávke.

A na záver by som chcela ešte raz poďakovať Katke za rozhovor plný zaujímavých informácií a verím, že do budúcna ešte nejaký podobný rozhovor vymyslíme. 🙂

Nevestičky, ak Vás zaujíma niečo konkrétne na tému svadobné tlačoviny, neváhajte zanechať koment a ja (aj s pomocou Katky) odpoviem.

V prípade, ak Vás Katkina tvorba zaujala, neváhajte ju kontaktovať na Katy’s design

podpis Naty

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *